معرفی مجسمه کاکا سنگی معروف، یا همان موآ (اهمیت نمیدم)

moai

مجسمه‌های “موآ جزیره استر” (Moai of Easter Island)، یا همان موآ، موآی، (کاکا سنگی) مجسمه‌های سنگی بزرگی هستند که در جزیره استر که یکی از جزایر پراکنده در اقیانوس آرام در کشور شیلی، قرار دارند. این مجسمه‌ها در دوران باستان توسط مردم راهیبا نامی برای خود پیدا کردند.

1683368412 261 مجسمه های موآی شیلی

مجسمه‌های موآ اغلب به شکل تکی یا گروهی بر روی پایه‌های سنگی قرار دارند و از سنگ‌های آندزیت ساخته شده‌اند. بسیاری از این مجسمه‌ها به ارتفاع چند متری دارند و وزن سنگی آن‌ها بسیار زیاد است. این مجسمه‌ها برای مردم جزیره استر ارزش فرهنگی و مذهبی بسیاری دارند و همچنین به شکل یکی از شاهکارهای هنری باستان شناخته می‌شوند.

آیا مجسمه‌های موآ هنوز در جزیره استر وجود دارند؟

بله، مجسمه‌ موآ هنوز در جزیره استر در جنوب قاره آمربکا وجود دارند و بیشتر آن‌ها در نواحی ساحلی جزیره قرار دارند. تعداد این مجسمه‌ها به بیش از ۸۰۰ عدد می‌رسد و بعضی از آن‌ها به ارتفاع ۱۵ متری دارند. برخی از این مجسمه‌ها در نزدیکی ساحل قرار دارند و برخی دیگر در داخل جزیره.

در دوران باستان، ساختن مجسمه‌های موآ در جزیره استر به عنوان یکی از فعالیت‌های اصلی مردم این جزیره بوده است. اما دقیقاً چرا این مجسمه‌ها ساخته شده‌اند و چگونه ساخته شده‌اند، هنوز موضوع بحث و گفتگویی است که برای محققان و تاریخ‌دانان جذابیت دارد.

آیا هدف اصلی ساختن این مجسمه‌ها مشخص شده است؟

هدف اصلی ساختن مجسمه‌های موآ هنوز به طور دقیق مشخص نیست. با این حال، برخی از محققان و تاریخ‌دانان معتقدند که این مجسمه‌ها به عنوان نمادی از قدرت و حکمرانی در جامعه راه‌اندازی شده‌اند و ممکن است نشان دهنده اهمیتی باشند که برای مردم جزیره استر در دوران باستان داشته است. همچنین، برخی دیگر از محققان معتقدند که این مجسمه‌ها به عنوان نمادی از قدرت ارواح و ارواح پدری قدیمی ساخته شده‌اند.

علاوه بر این‌ها، برخی از محققان معتقدند که این مجسمه‌ها ممکن است به عنوان نشانه‌ای از برخورد مردم جزیره استر با فرهنگ‌های دیگر، به خصوص فرهنگ پلی‌نزی، ساخته شده باشند.

به هر حال، هنوز هدف اصلی ساختن مجسمه‌های موآ به طور دقیق مشخص نیست و موضوع بحث و گفتگویی برای تاریخ‌دانان و محققان است.

در جزیره ای مرموز حوالی اقیانوس آرام، نگهبانانی همیشه بیدار وجود دارند؛ مجسمه هایی از جنس سنگ که به موآی ( همان مجسمه کاکا سنگی خودمون ) معروف اند.

جزیره ایستر که زادگاه این مجسمه های غول پیکر رمز آلود است به یکی از جاذبه های بازدیدی عجیب دنیا تبدیل شده و افراد زیادی  سالانه از سراسر جهان برای دیدن این جزیره کوچک دور افتاده به آن سفر می کنند.

وجود تعدادی مجسمه در یک جزیره آنقدر ها هم عجیب و رمزآلود نیست اما باید به شما بگویم که موآی ها در بین سال های ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی ساخته شده اند و طبق گفته دانشمندان، سازندگانشان با همان امکانات اولیه مجسمه ها را حدود ۱۹.۳ کیلومتر جا به جا و حمل کردند تا به این نقطه ای که امروز میبینیم رسیده اند.

خرید مجسمه موآی (کاکا سنگی 🗿)

ابعاد مجسمه کاکا سنگی یا همان مجسمه موآی واقعی

بزرگترین مجسمه جزیره ایستر، ۱۰ متر ارتفاع و ۸۲ تن وزن دارد !

جابجایی مجسمه موآی با این وزن و ابعاد ۱۲۰۰ سال پیش انجام شده؛ چیزی که  با امکانات امروزه نیز کار خیلی آسان و بی دردسری نیست.

موآی یا همان کاکاسنگی ها در نگاه اول فقط یک سر به نظر می رسند در حالیکه با نزدیک شدن به آن ها با مجسمه ای از  یک بدن کامل مواجه خواهید شد که فقط سرهایشان از باقی بدنشان چند برابر بزرگ تر است.

روی بدن برخی از این مجسمه ها خطوطی کنده کاری شده و حتی باستان شناسان موآی هایی را پیدا کردند که نیمی از بدن آن ها زیر خاک دفن شده بود و در واقع بدن کاملی بودند که فقط سر هایشان قابل رویت بود.

بعضی از مجسمه ها روی سر خود کلاه های سرخ رنگی دارند که هنوز مشخص نشده نماد چه چیزی هستند اما به گفته برخی از باستان شناسان این کلاه ها نشان دهنده یک ارزش معنوی و مذهبی در موآی است.

موآی ها در ظاهر شبیه هم هستند اما با دقت به هر یک از آن ها متوجه خاص بودن و تفاوتشان خواهیم شد.

هر یک از این مجسمه ها حس خاصی را به بیننده القا می کنند؛ برخی از آنها شاد و برخی غمگین اند.

واقعیت‌هایی درباره مجسمه کاکاسنگی

یکی از حقایقی که درباره ی موآی (مجسمه اهمیت نمیدهم‌) ها وجود دارد و هیچ شکی هم در رابطه با آن وجود ندارد، ارزشمند بودن این مجسمه ها در میان سازندگانشان است.

خرید مجسمه کاکاسنگی یا همون اهمیت نمیدم 🗿

خبر خوب این که می توانید با سفارش مجسمه موآی بتنی ( مجسمه کاکاسنگی ) ساخته شده در کارگاه هنری مداد، این جاذبه رمز آلود جهانی را بدون نیاز به صرف هزینه های هنگفت؛ مهمان خانه و میز کارتان کنید.

این مجسمه ها در چندین سایز با استفاده از متریال بتن پلیمری ساخته شده و مقاومت بالایی دارند.

شما می‌توانید مجسمه های موآ را در ابعاد دلخواه خودتان متناسب با هر فضا و در رنگ های متنوع سفارش دهید.

moai

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *